تبلیغات
مجتمع شهید شیرودی ناحیه 2 سنندج - مطالب بهمن 1392

سعادت جامعه وملکت در دست کسانی است که به تعلیم وتربیت فرزندان جامعه اشتغال دارند

معرفی مخروط تجربی ادگار دیل جهت استفاده در آموزش (قسمت سوم)

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:دوشنبه 28 بهمن 1392-12:18 ب.ظ

در سمت راست مخروط و در محیط زرد رنگ توانایی های بدست آمده مبتنی بر سطح های مخروط را مشاهده می نمایید.

- در سطح خواندن و شنیدن از مخروط، فراگیر می تواند داده های دریافتی را: لیست نماید، شرح بدهد و تعریف و توصیف کند.

- در طبقه های پایین تر که شامل مشاهده و حضور می شود، فراگیر می تواند داده های دریافتی را: نمایش بدهد، انجام بدهد، به کار ببندد.

- در چهار طبقه ی پایینی مخروط که شامل: شرکت، طراحی و تجربه می شود، فراگیر می تواند: تجزیه و تحلیل نموده، تولید نماید، ارزیابی و تعریف کند.

در پایین ترین طبقه ....


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معرفی مخروط تجربی ادگار دیل جهت استفاده در آموزش (قسمت دوم)

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:دوشنبه 28 بهمن 1392-12:14 ب.ظ

حال به مخروط تجربی ادگار دیل بیندیشید و جایگاه آموزش خود را در این مخروط مشخص نمایید


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معرفی مخروط تجربی ادگار دیل جهت استفاده در آموزش (قسمت اول)

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:دوشنبه 28 بهمن 1392-11:44 ق.ظ

آیا تا به حال شده که پاسخ های درست و محکمی برای سوالات زیر پیدا کنیم که :

آیا خواندن و نوشتن بهترین راه کار برای یادگیری است؟

آیا اگر  به علایم گفتاری برای آموزش بسنده کنیم راه درستی را پیموده ایم؟

گاهی پس از تدریس مساحت مستطیل، دانش آموزان را با خط کش و کاغذ راهی حیاط مدرسه می نماییم تا مساحت هر شکل مستطیلی را که پیدا کردند، اندازه بگیرند.گاهی درکوه به جمع کردن سنگ هایی مشغول می شویم که جغرافیای تاریخی کوه را برایمان به تصویر کشیده اند.گاهی به موزه می رویم تا آثار بدیع و دلنشین استاد ان مختلف را را به چشم ببینیم . گاهی پای کامپیوتر با شبیه ساز پرواز مایکروسافت، یک هواپیمای بویینگ  را در فضایی شبیه سازی شده به پرواز در می آوریم و در فضایی امن پرواز را تجربه میکنیم.گاهی تلاش می کنیم تا با کلمات، مفهوم تصویر توقف ممنوعرا به بچه ها بفهمانیم. گاهی از خوبی های راست گویی و بدی های دروغ گویی برای فراگیران سخنرانی می کنیم , …


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آسیب پذیری دانش آموزان گلخانه ای

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:شنبه 26 بهمن 1392-08:46 ق.ظ

بی شک خانواده مهمترین و اصلی ترین نهاد تربیتی جامعه است و نخستین آموزشگاه و پرورشگاه فرد محسوب می شود، از این رو بیان هرگونه سخنی درباره تربیت نوجوان و جوان، بدون توجه به نقش حیاتی خانواده، نادرست است.
صنعتی شدن و شهرنشینی، ساختار خانواده را دچار تحول کرده و نیازها و انتظارهای جدیدی به وجود آورده است و بزرگترین مشکل انسانها، فقر ارتباط و ناهماهنگی میان والدین و فرزندان و همچنین میان فرزندان و والدین و دانش آموزان و مربیان آنهاست.
امروزه خانواده به تنهایی منتقل کننده میراث فرهنگی نیست، بلکه جامعه از طریق مدرسه و رسانه ها این نقش را به طور ظریف، عمیق و همه جانبه ایفا می کند.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گوش کردن دوسویه؛ پایه یادگیری

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:شنبه 26 بهمن 1392-08:40 ق.ظ

در آغاز زندگی ما به طور طبیعی شنوندگان خوبی هستیم، در زمان کودکی و شیرخوارگی با نگاه کردن، گوش دادن، تقلید کردن و ارتباط برقرار کردن یادگیری را آغاز می کنیم و سخن گفتن را نیز دقیقاً از زمانی فرامی گیریم که خوب شنیدن را آغاز می کنیم، اما چگونه می شود که کودکان وقتی بزرگ می شوند به مراتب کمتر گوش می دهند و رفته رفته این خصوصیت را از دست می دهند تا جایی که پس از مدتی فقط آن چیزی را که دوست دارند می شنوند و از شنیدن و تمرکز روی شنیده هایی که برای آنها اهمیت ندارد پرهیز می کنند.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روشهای افزایش تمرکز دانش آموزان در کلاس درس

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:یکشنبه 13 بهمن 1392-09:57 ق.ظ

  بیشتر دانش آموزان با آن كه با دقت و تمركز سر كلاس درس حاضر می شوند، اما در موقع تدریس معلم پس از چند دقیقه حواسشان كاملاً پرت می شود و زمانی هم كه به خود می آیند چند دقیقه ای از وقت كلاس گذشته است، درحالی كه آنها ذهن خود را با افكار پراكنده مشغول كرده بودند. حتماً شما هم دانش آ موزانی را دیده اید كه فقط سر كلاس به درس گوش فرا می دهند و در خانه بسیار كم مطالعه می كنند. برعكس آن ها كسانی هم هستند كه ساعت ها در منزل مطالعه می كنند ولی همواره از نمره كم خود می نالند. بنابراین می بینیم كه زمان مطالعه مهم نیست بلكه زمان مطالعه مفید و تمركزی كه برآن دارند اهمیت دارد.
       البته در این میان روش تدریس معلم هر چقدر خوب و جذاب باشد، نمی توان كاملاً اطمینان حاصل كرد كه دانش آموز در تمام مدت تدریس برروی صحبت های معلم تمركز داشته است. بنابراین در این مواقع معلمان می توانند از چند روش استفاده كنند. از آن جا كه مدت زمان تمركز بچه ها به تناسب سن آنها متفاوت است....

برای ادامه مطلب کلیک کن...


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

داستان کوتاه : شیوه های نوین آموزشی

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:یکشنبه 13 بهمن 1392-09:41 ق.ظ

در این داستان می توان به صورت ظریف و خلاصه تفاوت روش های آموزشی امروز سیستم تعلیم و تربیت کشور خودمان را با سیستم های تعلیم و تربیت دیگر کشورها مقایسه نمود و به این واقعیت پی برد که دلیل بی سوادی ، کمبود انگیزه به مطالعه و تحصیل و تلف کردن زمان طلایی عمر خود و دانش آموزان عزیزمان در کجا نهفته است . به راستی دانش آموزان امروز ما امانت هایی در دستان ما هستند که باید به بهترین وجه آنها را برای زندگی سخت و پر از ابهام آینده آماده سازیم و به جرات می توان گفت که نمی توان نقایص سیستم آموزشی را بهانه تمام شکست های تحصیلی امروز قرار داد و بهتر است کمی به خود بنگریم و ببینیم آیا می شد کاری کرد که نتیجه بهتری گرفت یا خیر ؟ مسلما ما معلمین می توانیم پاره ای از نقایص این سیستم آموزشی که بر اساس خطا و آزمایش بنا شده است را بهبود بخشیم . سیستمی که هر وزیر و مسئولی که بر سر کار می آید نه بر اساس اصول علمی و بنیان های استوار بلکه بر اساس اعتقادات ، امیال و نگرش های خود و هم حزبی هایش حرکت می کند و سیستم را مطابق میل و آرزوی خود در می آورد و راه موفق جلوه دادن خود را در تخریب مسبوقان خود می داند....
و اما این داستان کوتاه آموزنده با عنوان زنگ علوم و ریاضی:

یک دانشجو برای ادامه تحصیل و گرفتن دکترا همراه با خانواده اش عازم استرالیا شد. در آنجا پسر کوچکشان را در یک مدرسه استرالیایی ثبت نام کردند تا  او هم ادامه تحصیلش را در سیستم آموزش این کشور تجربه کند.
روز اوّل که پسر از مدرسه برگشت، پدر از او پرسید: پسرم تعریف کن ببینم امروز در مدرسه چی یاد گرفتی؟اگر می خواهید ادامه دهید ، کلیک کن...


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

داستان کوتاه : تربیت با قوه عدم خشونت ( پیاده راه رفتن درمسیر بسیار طولانی)

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:یکشنبه 13 بهمن 1392-09:38 ق.ظ

دکتر آرون گاندی، نوۀ مهاتما گاندی و مؤسّس مؤسّسۀ "ام ‌کی ‌گاندی برای عدم خشونت"، داستان زیر را به عنوان نمونه ای از عدم خشونت والدین در تربیت فرزند بیان می کند:

شانزده ساله بودم و با پدر و مادرم در مؤسّسه ای که پدربزرگم در فاصلۀ هجده مایلی دِربِن (Durban)، در افریقای جنوبی، در وسط تأسیسات تولید قند و شکر،تأسیس کرده بود زندگی می کردم.  ما آنقدر دور از شهر بودیم که هیچ همسایه ای نداشتیم و من و دو خواهرم همیشه منتظر فرصتی بودیم که برای دیدن دوستان یا رفتن به سینما به شهر برویم.


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دو نوشته تربیتی از دکتر عبدالعظیم کریمی

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:سه شنبه 1 بهمن 1392-09:27 ق.ظ

دکتر عبدالعظیم کریمی از اندیشمندان عصر حاضر تعلیم و تربیت ایران است که آثار متعددی را در این زمینه به نگارش درآورده است و در بسیاری از آنها با احساسی دلسوزانه و مسئولانه به نقد ساختار و برنامه های تعلیم و تربیت امروزی ایران پرداخته است که در زیر به دو مورد از این نوشته ها به صورت خلاصه اشاره می گردد. امید است که ما را به مطالعه بیشتر آثار ایشان هدایت نماید:
صدای پای آب و کودکان امروز
قدرت آموزش در ضعف آن است

ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گذری بر دیدگاه اندیشمندان در رابطه با تعلیم و تربیت

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:سه شنبه 1 بهمن 1392-09:25 ق.ظ

زندگی صحنه تلاش و بالندگی و لحظه های آن چون رودی در گذر است ، رودی مواج كه در تلاطمش ، انسانها ساخته می شوند ، پس تا دمی باقی است از لحظات دیگران عبرت بگیریم :

-كودكان خود را برای زمانی غیر از روزگار خویش پرورش دهید ، چراكه آنان در روزگاری كه با دوران شما متفاوت است به وجود آمده اند . ( حضرت محمد (ص))

-بهترین ارثی كه پدران می توانند به فرزندان خویش بدهند ادب و تربیت صحیح است . ( حضرت علی علیه السلام (

-دربرنامه ی درسی نباید چیزی گنجانده شود ، مگر اینكه در آینده به كار آید . ( تافلر(

-آنچه مدرسه می تواند و باید در زمره ی خود بشناسد ، این است كه قدرت تفكر شاگردان را تكامل بخشد . ( دیویی (

-فهمیدن ، همیشه بهتر از آموختن است . ( لوبون (

-هدف نهایی آموزش و پرورش ، آموختن طریقه صحیح استفاده از اوقات فراغت است . ( ارسطو (

-از طرز دعوای زن و شوهر ، به خوبی می توان فهمید كه میزان تربیت ، فهم و فرهنگ آنها  ، تا چه اندازه است . ( برنارد شاو(

-با تلقینات منفی ، روح شكوفایی را در بچه خواهید كـشت ، با عسل تعداد بیشتری مگس خواهید كشت تا با سركه . ( بوسكالیا)

-  بدترین پاداش یك استاد ،این است كه شاگردانش تا ابد در حال شاگردی وی باقی مانند .( نیچه (

-تربیت كودك را باید بیست سال پیش از تولدش آغاز كرد . ( ناپلئون (

-تربیت پس از نان ، نخستین احتیاج بشر است  . ( دالتون (

-در تربیت فرزند ، زیاد سختگیر نباش . باغبان ، درخت جوان را كه هنوز خوب ریشه ندوانیده ، به شدت تكان نمی دهد . ( ؟ (
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شوق خواندن

نویسنده :سعدی خادم
تاریخ:سه شنبه 1 بهمن 1392-08:43 ق.ظلازم نیست ما کتاب های بزرگ و محشر را آموزش دهیم، کافی است که شوق خواندن را به کودکان بیاموزیمداغ کن - کلوب دات کام
نظرات()